Uvodna riječ ravnateljice

Živim u sasvim maloj kućici, ali njezini prozori gledaju na vrlo velik svijet.

Konfucije

Dobro došli na stranice Srednje škole Markantuna de Dominisa Rab!

Srednja škola Markantuna de Dominisa Rab osnovana je kao samostalna ustanova 15. studenog 1962. Rad je započela kao Ugostiteljska škola s praktičnom obukom.

Dvije godine prije toga djelovala je nesamostalno kao Područna škola Rab pri Ugostiteljskoj školi Opatija.

Naziv je dobila prema Rabljaninu Marku Antunu de Dominisu, velikanu crkvene, filozofske i znanstvene misli.

Otvaranje Škole bilo je potaknuto intenzivnijim razvojem turizma i potrebom za ugostiteljskim kadrovima.

Svoj razvojni put i danas oslanjamo na upisu učenika u ugostiteljska i turistička zanimanja( konobar, kuhar, slastičar, turističko- hotelijerski komercijalist i hotelijersko- turistički tehničar). Vremenom su se uvodili i drugi programi među kojima je i opća gimnazija iz koje se profilira većina rapskih intelektualaca. Značajno mjesto u obrazovanju imaju strojarska zanimanja (automehaničar, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije) i zanimanje prodavač.

S punim pravom Škola ističe kvalitetu ugostiteljskih kadrova koji su svojim obrazovanjem pridonijeli ukupnom statusu rapskog ugostiteljstva, turizma i gostoprimstva na otoku, ali i izvan Hrvatske.

Škola se aktivno uključuje u cjelokupan život Raba. Sudjelujemo redovito na smotrama, regionalnim, državnim i međunarodnim natjecanjima kao i međunarodnoj suradnji sa školama iz njemačkih gradova  Kassela i Eschwega.

Pravovremeno smo se uključili u procese cjeloživotnog obrazovanja pa se u Školi već nekoliko godina provode programi doškolovanja, prekvalifikacije, osposobljavanja i usavršavanja.

U ovoj školskoj godini u redovnom obrazovanju Škola ima 11 razrednih odjela, 155 učenika i 31 zaposlenog.

Živjeti na otoku nije jednostavno pa je svaki upisani učenik razlog da budemo bolji.

Strategija razvoja i planiranja srednjoškolskog obrazovanja na Rabu mora polaziti od konteksta održivog razvitka u čemu je najbitnije pokušati zadržati što veći broj mladih na otoku, podizati obrazovnu strukturu stanovništva i prenijeti na Školu ulogu nositelja cjeloživotnog obrazovanja.

Ravnateljica:    Anka Bišić, prof.

« Studeni 2019 »

Anketa
Jeste li sretni? Osjećate li miris proljeća, sunčeve zrake na svom licu ? Volite li sebe ?